Пільги, субсидії


ТОВ «Волиньелектрозбут» надає роз’яснення щодо нарахування пільг та субсидій за новим тарифом на електроенергію



Інформація щодо реалізації окремих категорій громадян свого права на отримання пільг з урахуванням сукупного доходу сім'ї


Спершу з'ясуймо, що таке пільги на оплату спожитої електричної енергії?

Цілою низкою законів України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/117-2003-%D0%BF/conv#n10) передбачено право на відповідну знижку в оплаті спожитої електричної енергії (як правило, визначається у відсотках від її повної вартості, але в межах соціальних норм (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/409-2014-%D0%BF#Text)) відповідним пільговим категоріям споживачів.

Для реалізації свого права на пільги побутовому споживачу необхідно спочатку звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах для реєстрації в єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків (ЄДАРП) .

Згідно ПРРЕЕ інформація про наявність пільг станом на дату укладення Договору повинна бути зазначена в заяві-приєднанні. Інформація про можливість надання пільг за Договором зазначається в комерційній пропозиції. Якщо в майбутньому споживач або члени його сім'ї отримують право на пільги з оплати електричної енергії, споживач повинен негайно звернутися до Постачальника з письмовою заявою та необхідними документами.

Впроваджена монетизація пільг на оплату житлово-комунальних послуг (з 1 жовтня 2019 року). Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року №373. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/373-2019-%D0%BF#Text

Важливо, що паралельно функціонуватимуть дві системи надання пільг у грошовій формі –безготівкова і готівкова.

Монетизована пільга у безготівковій формі: кошти надходять на персональний особовий рахунок в АТ «Ощадбанк», а звідти — автоматично щомісяця перераховуються на рахунки виконавців комунальних послуг, управителів, об’єднань як оплата за спожиті послуги.

Монетизована пільга у готівковій формі: виплата здійснюється щомісяця на рахунок пільговика, відкритий в установі уповноваженого банку, або через виплатні об'єкти АТ «Укрпошти». За заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.)

Громадяни пільгових категорій, яким надається пільга у грошовій формі, зобов’язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої управителям, об’єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.

У разі отримання від управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг інформації про наявність простроченої заборгованості з оплати послуг (розмір якої на даний час складає 340 грн), пільговики, які отримують пільгу у готівковій формі, переводяться у грошову безготівкову форму.

Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї затверджений постановою Уряду №389 від 04.06.2015 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-2015-%D0%BF#Text).

За отриманням інформації щодо будь-яких питань, пов’язаних із нарахуванням пільги, пільговики звертаються до структурних підрозділів із питань соціального захисту населення.

За отриманням інформації про спожиті послуги, нараховані суми за послуги, розмір заборгованості (переплати) пільговики звертаються до управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг.

За отриманням інформації про операції, здійснені за обліковим записом пільговика щодо перерахування коштів управителям, об’єднанням, виконавцям комунальних послуг пільговики звертаються до АТ «Ощадбанк».


Як отримати субсидію

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій регламентує Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива"

Субсидія призначається на підставі лише двох документів - заяви та декларації. Готові документи можна: самостійно подати до місцевих управлінь праці та соціальної політики; надіслати рекомендованим листом до органів соціального захисту населення за місцем проживання; відправити через Інтернет (заповнити заяву та декларацію можна на сайті subsidii.mlsp.gov.ua). У територіальних громадах (в тому числі об'єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.

Житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку). За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендарі), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги. За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору найму (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами. У такому випадку склад домогосподарства декларується заявником під час звернення за призначенням житлової субсидії. Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Житлова субсидія не може призначатися одночасно за зареєстрованим місцем проживання особи та за місцем її фактичного проживання.

Орієнтовний розрахунок розміру субсидії на оплату житлово-комунальних послуг можна провести за допомогою Калькулятора.

Додаткову інформацію Ви можете отримати у місцевому управлінні соціального захисту населення або за телефоном Урядової "гарячої лінії" 15-45.

Також Ви можете дізнатися більше про програму житлових субсидій на сайті Міністерства соціальної політики України.